09 listopada 2020

Więcej niż myślisz – czyli co jest otwarte w galeriach handlowych?

udostępnij

Poradnik Polskiej Rady Centrów Handlowych dla klientów galerii

Od 7 listopada funkcjonowanie galerii handlowych w Polsce zostało ograniczone. Mimo to duża część sklepów i punktów usługowych nadal jest otwarta, a klienci mogą w pełni korzystać z ich oferty. Polska Rada Centrów Handlowych przygotowała zestawienie otwartych i zamkniętych placówek, dzięki któremu klienci będą mogli świadomie planować zakupy.

Wbrew pojawiającym się opiniom, rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020 r., nie spowodowało zamknięcia galerii handlowych, a jedynie ograniczenie ich działalności. Duża część punktów pozostaje otwarta, a korzystanie z nich było i jest bezpieczne.

Galerie handlowe są bezpieczne – z danych zgromadzonych przez PRCH wynika, że odnotowane zakażenia wśród pracowników są marginalne – poniżej jednego promila, bez transmisji na współpracowników, czy klientów. Apelujemy o pełne uruchomienie centrów handlowych, tak szybko jak tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Branża pilnie potrzebuje przemyślanej formy wsparcia, którą jest m.in. możliwość prowadzenia działalności w tak ważnym dla branży i konsumentów okresie przedświątecznym z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa epidemicznego – podkreśla Radosław Knap, Dyrektor Generalny, Członek Zarządu PRCH.

Tempo wprowadzonych zmian sprawia, że wiele osób, nie ma wiedzy, czy dane punkty usługowe lub handlowe pozostają otwarte. Odpowiadając na pytania klientów i ich potrzeby Polska Rada Centrów Handlowych przygotowała poradnik dla klientów galerii.

Mimo ograniczeń nadal można realizować zakupy spożywcze, kupić lekarstwa, jedzenie dla zwierząt, materiały budowlane, a nawet najnowszą gazetę w kiosku lub książkę w księgarni. Otwarte pozostają także salony fryzjerskie, kosmetyczne czy optyczne. Banki, poczty i firmy kurierskie dalej świadczą swoje usługi. Także zmotoryzowani klienci mogą swobodnie korzystać ze stacji paliw, warsztatów i sklepów motoryzacyjnych.

Pełna lista otwartych i zamkniętych placówek

 Otwarte sklepy  post 02

download Powyższe grafiki można pobrać z naszej Bazy Wiedzy.

Centra handlowe apelują o wsparcie rządu i otwarcie sklepów

Polska Rada Centrów Handlowych stoi na stanowisku, że ograniczenie działalności galerii handlowych jest nieuzasadnione. W związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń epidemicznych Polacy wyraźnie rzadziej odwiedzali centra handlowe. Trend ten był widoczny jeszcze przed ograniczeniem działalności obowiązującym od 7 listopada. Średnia odwiedzalność obiektów handlowych w październiku br. była prawie o 30 proc. niższa niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, a pod koniec października niższa prawie o połowę. Centra handlowe są bezpieczne – stosują wiele narzędzi zapewniających bezpieczne zakupy – stałą dezynfekcję miejsc dotykanych przez klientów, nieograniczony dostęp do środków dezynfekcyjnych dla wszystkich odwiedzających, automatyczne zliczanie liczby klientów na metr kw., czy możliwość zachowania dystansu społecznego ze względu na duże powierzchnie. Kolejne ograniczenia sprawią, że galerie handlowe będą miały jeszcze mniej klientów.

Już wiosenny lockdown mocno zdestabilizował sytuację finansową zarówno najemców, jak i wynajmujących, którzy w ostatnich tygodniach mozolnie starali się odrabiać straty. Biorąc pod uwagę nowe ograniczenia oraz skalę wsparcia finansowego, jakie właściciele obiektów handlowych dotychczas udzielili najemcom - ok. 3 miliardów złotych, Polska Rada Centrów Handlowych wnioskuje o pilne uruchomienie tarczy pomocowej dla objętych lockdownem podmiotów z sektora handlowego. Celem wsparcia powinno być zabezpieczenie stałych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw, które ponownie utraciły z dnia na dzień możliwość generowania przychodów. Rynek handlu detalicznego to tysiące pracowników i firm. Wsparcie państwa pozwoli uniknąć destabilizacji rynku oraz bankructw, które doprowadzą do likwidacji miejsc pracy na masową skalę.