02 sierpnia 2023

SPOTKANIE GRUPY ROBOCZEJ PRCH DS. ESG

udostępnij

Odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej ds. ESG, w ramach której Polska Rada Centrów Handlowych wspiera branżę w przygotowaniu do wyzwań, w tym nowej legislacji w obszarze ESG.

Głównym tematem spotkania było omówienie audytów energetycznych w kontekście wdrażania dyrektywy Unii Europejskiej CSRD (Corporate Sustainability Reprting Directive), która od 1 stycznia 2024 r. rozszerzy obowiązek raportowania przez firmy informacji na temat szans i ryzyk klimatycznych oraz zgodności z taksonomią UE. Nowe przepisy obejmą ok. 50 tys. działających w UE podmiotów, podczas gdy obecnie takim regulacjom objęte jest ok. 12 tys. do firm. Nowe przepisy obejmą też firmy z sektora nieruchomości komercyjnych.

W ramach dyskusji środowiska z ekspertami z Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. zostały też omówione optymalne rozwiązania oszczędzania energii dla centrów handlowych. Ważną kwestią były wyzwania związane z energochłonnością oraz audytami energetycznymi budynków komercyjnych, tak z punktu widzenia właściciela czy inwestora, jak i potrzeb wynikających z finansowania inwestycji ze źródeł publicznych.