11 grudnia 2020

Przed najbliższym weekendem z niedzielą handlową przypominamy, jak zaplanować bezpieczne zakupy

udostępnij

Polska Rada Centrów Handlowych zachęca konsumentów do odpowiedzialnego, a w konsekwencji bezpiecznego zachowania w czasie korzystania z oferty galerii handlowych w nadchodzącą niedzielę handlową.

  • Przed nami kolejna niedziela handlowa przypadająca w gorącym okresie przedświątecznym. Zarówno 13 grudnia, jak i tydzień później 21 grudnia będziemy mogli skorzystać z oferty centrów handlowych także w niedzielę. Dzięki temu ruch na terenie obiektów rozłoży się na dodatkowe dwa dni i pozwoli klientom na komfortowe i bezpieczne zakupy.
  • PRCH przypomina konsumentom o zasadach bezpiecznych zakupów i apeluje o odpowiedzialne zachowanie w centrach handlowych i we wszystkich innych placówkach, miejscach handlu, usług, czy gastronomii. PRCH uczula także kupujących, by stosowali się do zasad zawartych w poradniku „Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne”, a przede wszystkim, aby pamiętali o DDM – Dystansie, Dezynfekcji, Maseczkach.

Przypominamy o zasadach zebranych w przygotowanym przez Polską Radę Centrów Handlowych poradniku „Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne”. Opracowane wskazówki pomogą w sprawnej i bezpiecznej realizacji zakupów. To, jak bezpieczne są centra handlowe, zależy również od naszego zachowania jako kupujących. Nasze bezpieczeństwo, to bezpieczeństwo naszych najbliższych. Stanowczo zrezygnujmy z zakupów, jeśli czujemy się przeziębieni lub chorzy. Wówczas poprośmy o zrobienie ich przez rodzinę lub znajomych.

1. Zrób listę zakupów – w notesie, aplikacji, na kartce.
Zanim wyruszymy na zakupy zastanówmy się, jakie sklepy chcemy odwiedzić. Myśląc o innych kupujących, planujmy efektywnie czas pobytu w galerii. Przygotujmy wcześniej listę prezentów i rzeczy, które potrzebujemy kupić oraz zerknijmy na plan centrum handlowego zamieszczony np. na stronie internetowej, aby zaplanować wizytę. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu szybko zrealizujemy zakupy i udostępnimy przestrzeń innym.

2. Zaplanuj swoją wizytę w galerii – wybierz dzień i godziny, w których jest najmniej osób.
Pamiętajmy, że liczba kupujących zwiększa się późnym popołudniem, dlatego jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy się na zakupy w godzinach między 12 a 15, od poniedziałku do czwartku. Niedziele handlowe umożliwiają zrobienie zakupów osobom, które nie są w stanie ich zrealizować w pozostałe dni tygodnia.

3. Wchodząc do obiektu, zawsze przed rozpoczęciem zakupów zdezynfekuj ręce.
Zawsze po wejściu do galerii zdezynfekuj dłonie. Zapobiegnie to przeniesieniu drobnoustrojów na powierzchnie często dotykane przez innych.. Centra udostępniają dyspensery z płynem dezynfekcyjnym także w pasażach i przy wejściach do sklepów. Warto z nich regularnie korzystać. Obsługa centrum handlowego na pewno przypomni nam o konieczności dezynfekcji dłoni, zachowania dystansu i noszenia maseczki – zasadach DDM, poprzez komunikaty głosowe, podawane nie rzadziej niż raz na pół godziny. Dezynfekuj ręce na ternie obiektu handlowego tak często, jak to jest możliwe. 

4. Trzymaj dystans.
Bezpieczne minimum to zachowanie 1,5 metra dystansu od innych klientów obecnych na terenie obiektu. O zachowaniu odległości od innych kupujących informują i przypominają plakaty, naklejki i piktogramy rozmieszczone w widocznych miejscach oraz odpowiednio przeszkolony personel i komunikaty głosowe. Dbanie o dystans jest szczególnie ważne podczas oczekiwania w kolejkach.

5. Bądź jak ninja – zakrywaj nos i usta, najlepiej maseczką.
Należy pamiętać o prawidłowym noszeniu maseczki – zasłonięte muszą być jednocześnie usta i nos. Każdy, kto zapomniał zabrać ze sobą nakrycie twarzy może nabyć maseczkę przynajmniej w jednym punkcie na terenie centrum handlowego.

6. Poluj w pojedynkę – na zakupy wybieraj się sam.
Róbmy zakupy w pojedynkę, ponieważ w sklepach obowiązuje ograniczenie liczby klientów, nie więcej niż 1 osoba na 15 mkw. Na terenie centrów prowadzony jest stały i bieżący monitoring liczby przebywających w nich osób, który pozwala na wyprzedzające czasowe zamknięcie wejść, jeśli zainteresowanie klientów zakupami będzie wyższe niż pozwalają na to przepisy rozporządzenia ograniczające liczbę klientów na jeden metr kwadratowy powierzchni.

7. Pamiętaj: „towar macany, należy do macanta”.
Dotykaj tylko tych produktów, którymi jesteś zainteresowany. Rekomendujemy i podkreślamy, że warto regularnie dezynfekować ręce podczas pobytu w galerii, najlepiej każdorazowo przy wejściu do każdego kolejnego sklepu.

8. Staraj się płacić bezdotykowo.
Z karty czy telefonu umożliwiającego płatność bezgotówkową korzysta zazwyczaj tylko jedna osoba, więc nie przekazuje się ich z rąk do rąk, jak ma to miejsce w przypadku gotówki. Płatności bezgotówkowe są też bezpieczniejsze od tych dokonywanych przy użyciu banknotów i monet, ponieważ transakcja trwa krócej niż w przypadku płacenia gotówką.

9. Bądź cierpliwy i uprzejmy jeśli zaistnieje konieczność czekania na wejście do sklepu lub galerii.
To trudny czas dla nas wszystkich - dla kupujących i sprzedających - więc pamiętajmy o uprzejmości i bądźmy cierpliwi, nawet gdy będziemy zmuszeni do chwilowego oczekiwania na wejście do sklepu lub galerii. Zasady i obostrzenia wprowadzono z troski o nasze wspólne bezpieczeństwo i zdrowie.

10. Słuchaj komunikatów głosowych, reaguj na polecenia obsługi centrum handlowego – Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, to również zdrowie i bezpieczeństwo Twoich najbliższych.
DDM – Dystans, Dezynfekcja, Maseczki – te trzy zasady niezmiennie obowiązują w czasie pandemii, i o których obiekty handlowe nieustannie przypominają w komunikatach głosowych, za pomocą plakatów i infografik. Wszystkie te starania podobnie, jak poradnik mają pomóc konsumentom zadbać o bezpieczeństwo własne, ich najbliższych i personelu sklepów.

Prawidłowe zachowania podczas zakupów promujemy poprzez kampanię społeczną „Bezpieczeństwo - kupuję to!”. Celem kampanii opatrzonej hasztagiem #KupujęBezpiecznie jest edukowanie klientów i przypominanie im o tym, że każdy z nas jest odpowiedzialny za zdrowie swoje i innych. Działania prowadzone są pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwa Zdrowia oraz we współpracy z organizacjami handlu i usług.

Branża centrów handlowych od początku trwania pandemii wprowadziła restrykcyjne zasady sanitarne zgodne z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GIS. Przy wejściach oraz w pasażach obiektów handlowych udostępniona są płyny do dezynfekcji. Centra handlowe zwiększyły częstotliwość sprzątania obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc i powierzchni, z którymi stykają się klienci. Przestrzenie wspólne, toalety, poręcze, klamki i przyciski w windach są dezynfekowane kilkanaście razy w ciągu dnia. Pracownicy ochrony i serwisów sprzątających zostali przeszkoleni w zakresie prawidłowego postępowania w czasie epidemii. Na terenie obiektów umieszczono tablice przypominające o zasadach bezpieczeństwa epidemicznego, instrukcje dotyczące mycia i dezynfekcji rąk, przypomnienia o konieczności zachowania dystansu. W przypadku zwiększonej odwiedzalności i powstania ryzyka, że dopuszczalny limit osób na metr kwadratowy zostanie przekroczony istnieje możliwość czasowego zamknięcia wejść do obiektu. Jest to możliwe dzięki stałemu monitorowaniu (w czasie rzeczywistym) liczby osób przebywających na terenie danego centrum handlowego. Dzięki wprowadzeniu opisanych rozwiązań centra handlowe są bezpieczne, a przy odpowiedzialnym zachowaniu konsumentów, zakupy przedświąteczne, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, mogą być komfortowe i spokojne.

Życzymy bezpiecznych przygotowań do Świąt! Udanych zakupów!