26 listopada 2020

Poradnik: Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne?

udostępnij

W związku z pełnym uruchomieniem centrów handlowych od najbliższej soboty, 28 listopada, Polska Rada Centrów Handlowych, Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług i Związek Pracodawców Polskich Obiektów Handlowych i Partnerów apelują do konsumentów o rozwagę i odpowiedzialne zachowanie w trakcie robienia zakupów. Na przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zakupy prezentów pozostały cztery tygodnie, podczas których wszyscy zdążą kupić potrzebne produkty. Warto jednak nie zostawiać wyboru upominków pod choinkę na ostatnią chwilę.

Centra handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej pod kątem rygorów sanitarnych zastosowanych w obiektach handlowych. Stosowanie się do zaleceń ekspertów, wytycznych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Głównego Inspektora Sanitarnego jest obowiązkiem zarówno właścicieli, najemców obiektów handlowych, jak i klientów. Polska Rada Centrów Handlowych przygotowała poradnik „Jak zaplanować bezpieczne zakupy świąteczne”. Lista porad przypomina klientom o odpowiedzialności zarówno za siebie, jak i inne osoby przebywające w obiektach handlowych i pomaga w sprawnej realizacji zakupów. DDM – Dystans, Dezynfekcja, Maseczki – te trzy zasady niezmiennie obowiązują w czasie pandemii i są podstawą poradnika, który pomoże konsumentom zadbać o bezpieczeństwo ich, ich najbliższych i personelu sklepów świadczących usługi na rzecz konsumentów.
O czym powinniśmy pamiętać robiąc zakupy?

Przygotowanie taktyczne

Pamiętajmy, że wiele osób będzie chciało zrobić zakupy w okresie przedświątecznym, myśląc o potrzebach innych postawmy na efektywność. Pomoże nam w tym przygotowana wcześniej lista potrzeb i marzeń, czyli po prostu lista zakupów. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu efektywnie zaplanujemy nasz czas spędzony w sklepie. Warto wybrać dzień i godziny, w których galerie są odwiedzane przez mniejszą liczbę osób. Najlepszą porą będą godziny między 12:00 a 15:00 od poniedziałku do czwartku. Planując wizytę w galerii handlowej, pamiętajmy o godzinach dla seniorów, dla których wejście do wybranych sklepów (spożywcze, apteki i drogerie) zarezerwowano między 10:00 a 12:00, w dni robocze poza weekendami.

DDM – Dystans, Dezynfekcja, Maseczki

Jednym z ważniejszych elementów chroniących nasze zdrowie jest stosowanie zasady DDM. Dezynfekcja rąk, którą należy zawsze wykonać wchodząc do obiektu handlowego zapobiegnie przeniesieniu drobnoustrojów na powierzchnie często dotykane i dostępne na terenie obiektu. Rekomendujemy i podkreślamy, że warto regularnie dezynfekować ręce podczas pobytu w galerii, najlepiej każdorazowo przy wejściu do każdego kolejnego sklepu.
Bardzo ważne jest zachowywanie dystansu – bezpieczne minimum to zachowanie 1,5 metra dystansu, w stosunku do obecnych na terenie obiektu klientów. Należy też pamiętać o prawidłowym noszeniu maseczki – zasłonięte muszą być jednocześnie usta i nos.

Mniej znaczy bezpieczniej

Na zakupy rekomendujemy wybrać się w pojedynkę. Warto pamiętać, że ze względu na obowiązujące od 28 listopada ograniczenia liczby klientów, na 15 metrach kwadratowych powierzchni obiektu handlowego może przebywać tylko jedna osoba.

Ważna jest regularna dezynfekcja dłoni i kontakt z jak najmniejszą liczbą przedmiotów i powierzchni na terenie obiektu – jeśli do kontaktu dojdzie przypominamy i rekomendujemy każdorazową dezynfekcję dłoni. W trakcie zakupów dotykajmy tylko tych produktów, którymi jesteśmy zainteresowani. Jednocześnie starajmy się płacić bezdotykowo. Zdrowie i bezpieczeństwo przede wszystkim!

To trudny czas dla nas wszystkich, dla kupujących i sprzedających, więc pamiętajmy o uprzejmości i bądźmy cierpliwi, nawet gdy będziemy zmuszeni do chwilowego oczekiwania na wejście do sklepu lub galerii. Jeżeli jesteśmy przeziębieni lub chorzy zrezygnujemy z zakupów lub poprośmy o zrobienie ich przez bliskich. Zasady i obostrzenia wprowadzono z troski o nasze wspólne bezpieczeństwo i zdrowie.

Dlaczego w centrum handlowym jest bezpiecznie?

Branża centrów handlowych od początku trwania pandemii wprowadziła restrykcyjne zasady sanitarne zgodne z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz GIS. Większość obiektów wprowadziła rozwiązania daleko wykraczające poza podstawowe zalecenia przeciwepidemiczne kładąc zwiększony nacisk na bezpieczeństwo klientów i pracowników. Przy wejściach oraz w pasażach obiektów handlowych udostępniono płyny do dezynfekcji. Centra handlowe zwiększyły częstotliwość sprzątania. Przestrzenie wspólne, toalety, poręcze, klamki i przyciski w windach są dezynfekowane kilkanaście razy w ciągu dnia. Przynajmniej w jednym punkcie obiektu handlowego zapewniony jest dostęp do maseczek, dla tych którzy swoją maseczkę zostawili w domu.

Pracownicy ochrony i serwisów sprzątających zostali przeszkoleni w zakresie prawidłowego postępowania w czasie epidemii. Na terenie obiektów umieszczono tablice przypominające o zasadach bezpieczeństwa epidemicznego, instrukcje dotyczące mycia rąk, przypomnienia o konieczności zachowania dystansu. W przypadku zwiększonej odwiedzalności i powstania ryzyka, że dopuszczalny limit osób na metr kwadratowy zostanie przekroczony istnieje możliwość czasowego zamknięcia wejść do obiektu. Jest to możliwe dzięki stałemu monitorowaniu (w czasie rzeczywistym) liczby osób przebywających na terenie danego centrum handlowego. Dzięki wprowadzeniu opisanych rozwiązań centra handlowe są bezpieczne, a przy odpowiedzialnym zachowaniu konsumentów zakupy przedświąteczne, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, mogą być komfortowe i spokojne.

grafika poradnik dla klienta przed świętami

download Powyższą grafikę można pobrać z naszej Bazy Wiedzy