21 listopada 2020

Galerie handlowe będą otwarte od soboty, 28 listopada w zaostrzonym reżimie sanitarnym

udostępnij

Oświadczenie Zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych

Branża centrów handlowych z dużą ulgą przyjęła decyzję Rządu o otwarciu galerii od soboty, 28 listopada w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Cieszymy się, że Rząd uwzględnił przedstawiane przez najemców oraz wynajmujących dane i informacje nt. zastosowanych środków bezpieczeństwa w obiektach handlowych oraz argumenty ekonomiczne.

Galerie handlowe są jednymi z najbezpieczniejszych miejsc w przestrzeni publicznej. Przestrzegaliśmy i będziemy nadal rygorystycznie przestrzegać zasad bezpieczeństwa obowiązujących w centrach handlowych – regularnej dezynfekcji miejsc dotykanych przez klientów, monitorowania liczby osób w obiektach, dostępności środków dezynfekujących i noszenia maseczek. Nasi pracownicy będą pilnować zasad przestrzegania dystansu fizycznego oraz dezynfekcji rąk przez klientów.

Możliwość prowadzenia działalności handlowej w grudniu uchroni wiele podmiotów przed bankructwem i pozwoli zachować tysiące miejsc pracy. IV kwartał dla branży galerii handlowych jest najważniejszy – stanowi ponad 30% całorocznych obrotów. Najwyższe obroty corocznie sektor notuje w grudniu – obroty w tym miesiącu wobec średniej miesięcznej od stycznia do listopada są aż o ponad 50% wyższe. W ostatnim kwartale roku wiele kategorii handlowych wypracowuje zyski, które pozwalają im funkcjonować i inwestować zarobione środki w pozostałych okresach roku i przetrwać trudny dla handlu I kwartał.

Jesteśmy przekonani, że otwarcie miejsc handlu w wysokim reżimie sanitarnym i ścisła współpraca Rządu, ekspertów oraz przedstawicieli branży centrów handlowych da szansę wielu podmiotom, w tym także ponad 100 polskim przedsiębiorcom, ochronić ich biznes oraz zapewnić spokojne Święta tysiącom pracowników.