09 sierpnia 2021

Apel do Rządu o przyspieszenie szczepień

udostępnij

Polska Rada Centrów Handlowych wystosowała list do Premiera Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego o przyspieszenie szczepień. Oto pełna treść listu: 

Szanowny Panie Premierze,

Polska Rada Centrów Handlowych, największa organizacja działająca w sektorze centrów handlowych zrzeszająca ponad 200 członków, zwraca się z apelem o wzmożenie i przyspieszenie akcji szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. Głęboko wierzymy, że działania prewencyjne, a szczególnie szczepienia powinny być lekarstwem na pandemię, nie zaś dotkliwe dla gospodarki oraz naszej branży ograniczanie działalności gospodarczej. 

Sektor centrów handlowych aktywnie zaangażował się i nadal angażuje w promocję akcji szczepień i uruchomił ponad 30 punktów szczepień w galeriach handlowych na terenie całego kraju. W akcję promocyjną włączyło się już 100 obiektów, które zadeklarowały nieodpłatne udostępnienie ponad 800 nośników reklamowych. Skala współpracy obiektów handlowych z KPRM w Polsce w zakresie promocji szczepień i organizacji punktów na terenie obiektów handlowych cały czas wzrasta. Podjęte przez branżę obiektów handlowych działania są kolejnym wyrazem solidarności i zaangażowania w walkę z pandemią, po wdrożeniu najwyższych standardów sanitarnych w obiektach handlowych, wspieraniu służb medycznych czy kampanii edukacyjnej „Kupuję bezpiecznie” pod patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. 

Niestety w ostatnim czasie można obserwować znaczący spadek zainteresowania szczepieniami i spowolnienie ich tempa, a także wzmożone działania zniechęcające do szczepień. Jest to szczególnie niepokojące w obliczu wzrostu zakażeń w wielu krajach europejskich i coraz większego rozprzestrzeniania się bardzo zaraźliwego wariantu Delta wirusa. Mając na uwadze powyższe czynniki, zwracamy się z apelem o podjęcie szybkich i efektywnych działań mających na celu istotne zwiększenie liczby zaszczepionych osób i w ten sposób przeciwdziałanie kolejnej intensywnej fali zachorowań. 

Jednocześnie zapewniamy, że centra i sieci handlowe od początku pandemii skrupulatnie dbały i dbają o najwyższy poziom bezpieczeństwa zarówno klientów, jak i pracowników, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie zaopatrzenia Polaków w niezbędne towary.

Jako branża mamy świadomość, że pomimo wysokich standardów sanitarnych wprowadzonych w obiektach handlowych we współpracy z Radą Ministrów, jedynie masowe szczepienia spowodują, że epidemia zacznie wygasać, a jej skutki społeczne i finansowe przestaną dotykać przedsiębiorców. 

Branża centrów handlowych, bardzo poważnie dotknięta finansowymi skutkami abolicji czynszowej, szacowanymi do tej pory na ok. 6 mld zł, nie wytrzyma kolejnych lockdownów. Zagrożą one nie tylko funkcjonowaniu centrów i przyczynią się do potencjalnych upadłości po stronie właścicieli i zarządców centrów handlowych, jak i najemców, co w sytuacji wielomiliardowych zobowiązań branży zachwieje stabilnością systemu bankowego w Polsce.

Jako branża centrów handlowych, apelujemy o intensywne przyspieszenie Narodowego Programu Szczepień wszelkimi dostępnymi środkami i deklarujemy dalsze aktywne wsparcie dla tych działań.