Procedura ma na celu przygotwanie i właściwe zabezpieczenie niezidentyfikowanej przesyłki, a także zapewnienie bezpieczeństwa osób i obiketu, w którym ona się znajduje, do czasu przybycia służb.

06
Gru
2017
Procedura określa sposób postępowania z korespondencją (paczki, listy) z podejrzeniem zawartości niebezpiecznego materiału biologicznego, chemicznego, radiacyjnego, bądź też z urządzenia lub materiału wybuchowego.
Procedura ma na celu przygotwanie i właściwe zabezpieczenie niezidentyfikowanej przesyłki, a także zapewnienie bezpieczeństwa osób i obiketu, w którym ona się znajduje, do czasu przybycia służb.
21
Sie
2017
Prezentacja dr Krzysztofa Liedel przygotowana w ramach programu badawczego Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas noszącego nazwę „Każdy jest zasobem w systemie antyterrorystycznym”
25
Lip
2017
Poradnik stanowi kompendium podstawowych informacji w zakresie postępwania w różnorakich sytuacjach zgrożenia.
25
Lip
2017
Spot „Uciekaj - Chowaj się – Walcz” ma walory edukacyjne, pokazuje praktyczne i racjonalne zachowania zakładników w sytuacji zagrożenia życia przez uzbrojonego napastnika.
Tematyka spotu i filmu związana jest ze zjawiskiem nazywanym przez służby policyjne „aktywnym zabójcą” lub „aktywnym strzelcem”. Jest to osoba, której celem jest zabicie w danym miejscu, jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, wiarę. Sprawca nie formułuje żądań, działa krótko i skutecznie.
Ważne jest, aby pamiętać, że trzy etapy pokazane w spocie nie zawsze powinny być wykonywane kolejno. Jeśli możesz uciec, uciekaj. Jeśli nie możesz, spróbuj się ukryć. Jeżeli pojawi się ponowna możliwość ucieczki – wykorzystaj ją. A jeśli nie możesz uciec, ani się ukryć, jedyną i ostateczną rzeczą, którą należy zrobić, mając bezpośrednio do czynienia z napastnikiem to walcz.
W Polsce nie mieliśmy do czynienia z atakiem terrorystycznym. Warto jednak wcześniej wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Dlatego głównym powodem, dla którego wyprodukowano spot jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy zagrożeń w sytuacji wtargnięcia uzbrojonego napastnika do miejsca ich pracy, nauki, itp. oraz pokazanie, co należy robić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.
25
Lip
2017
Celem niniejszego dokumentu jest wskazanie podmiotom zarządzającym wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi lub innymi obiektami, w których przebywa znaczna liczba osób, rozwiązań, które mogą zminimalizować możliwość wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym, a także zniwelować jego ewentualne skutki.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie antyterroryzm.gov.pl
Opisane w poradniku wskazówki i zalecenia skonstruowane zostały w sposób ogólny i mogą być wykorzystane do różnej kategorii obiektów. Część z wymienionych rozwiązań jest już stosowana przez niektórych zarządców centrów handlowych.
Zaproponowane w poradniku rekomendacje mogą być wykorzystane nie tylko w odniesieniu do zagrożeń o charakterze terrorystycznym. Ich wdrożenie może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa również w innych obszarach.